13 Şubat, 2013

7.AY KONTROLÜ


Rutin doktor kontrolüne gittik kızımla. 7. ay kontrolü.
Katı gıdanın patlama yaptığı aylardayız. O yüzden bu kontrollerde tatlı doktorumuz Ceyda'yı sorulara boğup duruyorum :) Sağolsun o da içtenlikle yanıtlıyor.

Katı gıdalar kademeli olarak 5. ay da başladı. Bu ay ilk defa kilo alımı normal görünüyor. Öğünler artık büyük insan kıvamında, miktar olarak değil tabiki miktar küçük cüceye göre :) Ve ısrar yok, istediği kadarını yemesine müsade ediyoruz.

Günlük öğünler aşağıdaki gibi:

Kahvaltı (anne sütü ve milupa kahvaltı tahılına tuzsuz peynir, pekmez, yumurta)
Ara öğün - Meyve (kış mevsiminde elma armut ağırlıklı, kabızlık problemine karşı bazen muz)
Uyku öncesi kandırmalık anne sütü
Öğlen (Sebze çorbası)
Ara öğün - Yoğurt
İş dönüşü anne sütü
gece muhallebi - istiklal marşı ve kapanış :)

Sebze çorbasına mevsiminde olan bütün sebzeleri koyuyorum, artık soğan,yazdan yapılmış domates de ekleyeceğiz. Bir de çeşitlendiriyoruz artık çorbaları, tarhanayı deneyeceğiz.
İlk başta kaşığı görmenin şaşkınlığı ile ağzını kapatamayan çocuğum şu sıralar ağzını kapatmayı hatta kilitlemeyi öğreniyor.Mama sandalyesinde güzel otursa da,desteksiz olarak tam oturamıyor henüz.
İkea mama sandalyesini tavsiye ediyorum, çok rahat ettik. Dik ve dar olduğu için yayılmadan oturabiliyor.

Salonu işgal etmiş komutan Yarenimo oyun halısı üzerinde taklalar konusunda ustalığını sergilerken, ellerinin üstünde kalkıp kendi çevresini turlayabiliyor ama henüz dizleri kullanmayı öğrenemedi. Yere basmaktan büyük keyif alıyor, sanki bıraksam yürüyebilecekmiş gibi şımarık hallerde. Ayakları yemeye devam, gerçi ne bulsa ağzına götürüyor ayaklara özel bir davranış değil bu :)
Kitaplardan ve konuşan oyuncaklardan keyif alıyor.
Kaşındıkça kaşınıyorlar ama dişler hala görünürde yok.

7.ay gelişimleri bunlar. Her uykudan uyanışında yeni bir şeyler öğrenmiş olarak kalkıyor.
Kucağıma gelebilmek için kollarını açıp bekliyor ve sırıtıyor ya işte o zaman içimin yağları eriyor.. O ağlama isteği gelip boğazımı kitliyor.
Velhasıl anne olmak insanı çok değiştiriyor ..


Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...